Jak stát zajistí dostatek míst ve školkách? Řešením mají být dětské skupiny či domy z kontejnerů.

28. 03. 2022 | NOVINKY ZE ZÁKULISÍ

Anny Brzybohatá, redaktorka

Květnový zápis do školek může být letos ještě složitější než v posledních letech. Míst v nich je dlouhodobě málo, problém teď navíc prohloubí tisíce ukrajinských dětí, které do Česka utekly před válkou. Stát proto hledá rychlá řešení. Sází hlavně na výstavbu mateřinek z kontejnerů či na takzvané dětské skupiny. V nich nemusí být učitelé a jdou tak snadno založit.

Na nedostatek míst pro žáky si Česko zadělalo ještě před příchodem ukrajinských uprchlíků. „V 90. letech jsme velmi omezili péči o malé děti, především ranou, a nenahradili ji,“ popisuje analytik Karel Gargulák ze sociologické výzkumné organizace PAQ Research s tím, že kapacity mateřských škol jsou také mnohonásobně nižší než u základních. „O nedostatku míst ve školkách se skutečně intenzivně mluví teprve pár posledních let,“ míní. 

K výstavbě takových školek se využívá jeden či více kontejnerů, které se dají spojovat podle potřeby. Jsou předem připravené a na místo se pak jen dovezou. Díky tomu je lze vybudovat rychleji než klasické školky. „Když nám volají starostové, že by potřebovali školku postavit a mají k tomu stavební pozemek, školka může vzniknout do půl roku,“ říká Ondřej Salaba, obchodní ředitel společnosti Warex, která se modulové výstavbě věnuje.

Pokračování článku zde.